Jura
Jura
(205- 160 millió év)
A jura a mezozoikum idő középső időszaka, amely mintegy 200 millió évvel ezelőtt kezdődött és 146 millió évvel ezelőtt ért véget. E „Hüllők kora” vagy „Dinoszauruszok kora” néven ismert időegység a triász időszakot követte és a kréta időszakot előzte meg. Kezdetét a nagy triász-jura kihalási esemény jelzi, a végén azonban nem történt tömeges pusztulás. A kezdetét és a végét körültekintően kiválasztott helyek alapján definiálták; a kormeghatározással kapcsolatos bizonytalanság, ami 5-10 millió évet jelent, e helyek korának megállapításából adódik.
A jura kronosztratigráfiai fogalom közvetlenül kapcsolódik a Németország, Franciaország és Svájc hármas határánál elnyúló Jura-hegységhez. Alexander von Humboldt fedezte fel, hogy a főként mészkőből álló hegyi terület a korát tekintve nem illik bele az Abraham Gottlob Werner által definiált sztratigráfiai rendszerbe, és 1795-ben a „Jurakalk” nevet adta a számára. Az Alexandre Brogniart által megalkotott „Jura” név a kelta jor szótőből származik, melynek latinizált formája, a juria erdőt jelent (mint például a „Jura” erdős hegység).
A jurában a dinoszauruszok mellett a növényvilágban a nyitvatermők uralkodtak, erős xeromorf sajátosságokkal. A domináns nyitvatermő osztályok közé tartoztak a cikászok, a bennettitalesek, a fenyők és a páfrányfenyők.
Kora jura:
A kora jura (vagy a kőzettani felosztásban alsó jura, illetve európai szövegekben ma is gyakran liász) a jura földtörténeti időszak három kora közül a legkorábbi.
A kora jura a triász időszak, illetve a triász és a jura határán történt triász-jura kihalási esemény után kezdődött, mintegy 200 millió évvel ezelőtt (mya) és a középső jura kor kezdetével, mintegy 176 mya ért véget.
Középső jura:
A középső jura, vagy Európában használt másik nevén dogger a jura földtörténeti időszak három kora közül a második. Mintegy 176 millió évvel ezelőtt (mya) kezdődött, a kora jura kort követően és mintegy 161 millió éve fejeződött be, a késő jura kor kezdetével.
Késő jura:
A késő jura vagy malm (a kőzetrétegtani felosztásban felső jura) földtörténeti kor, a jura időszak három kora közül az utolsó. A késő jura 161,2 ± 4 millió évvel ezelőtt (mya) kezdődött a középső jura után és 145,5 ± 4 mya végződött, a kréta időszak előtt.
Korai jura 4 részre oszlik fel
1: Hettangi:
(199 - 195 millió év)
A hettangi a kora jura földtörténeti kor négy korszaka közül az első, amely 199,6 ± 0,6 millió évvel ezelőtt (mya kezdődött, a késő triász kor rhaeti korszaka után, és 196,5 ± 1 mya zárult a sinemuri korszak kezdetekor.
A korszak nevét Hettange-Grande észak-franciaországi városról kapta. Az elnevezést először Eugène Renevier svájci paleontológus használta 1864-ben.
A sinemuri korszakkal együtt Európában úgy is ismerik, mint kék liász vagy kora liász korszak. (A liász a kora jura kor ma már ritkán használt neve.)
2: Sinemuri
( 195- 189 millió év)
A sinemuri a kora jura földtörténeti kor négy korszaka közül a második, amely 196,5 ± 1 millió évvel ezelőtt (mya) kezdődött a hettangi korszak után, és 189,6 ± 1,5 mya zárult a pliensbachi korszak kezdetekor.
Nevét a közép-franciaországi Semur-en-Brionnais városról kapta. Az elnevezést először Alcide d`Orbigny francia paleontológus használta 1842-ben.
A hettangi korszakkal együtt Európában úgy is ismerik, mint kék liász vagy kora liász korszak. (A liász a kora jura kor ma már ritkán használt neve.)
3: Pliensbachi:
A pliensbachi a kora jura földtörténeti kor négy korszaka a harmadik, amely 189,6 ± 1,5 millió évvel ezelőtt (mya) vette kezdetét a sinemuri korszak után, és 183 1,5 mya zárult, a toarci korszak kezdetekor.
A korszak a a németországi Pliensbach faluról kapta a nevét, amely Stuttgarttól körülbelül harminc kilométerre fekszik. Az elnevezést először Albert Oppel német paleontológus használta először 1858-ban.
Észak-Amerikai regionális megfelelője a charmouthi. Európában középső-liász néven is ismerik. (A liász a kora jura kor ma már ritkán használt neve.)
4: Toarci:
A toarci a kora jura földtörténeti kor négy korszaka közül az utolsó, amely 183,0 ± 1,5 millió évvel ezelőtt (mya) kezdődött a pliensbachi korszak után, és 175,6 ± 2,0 mya végződött, a középső jura kor aaleni korszakának kezdetekor.
Nevét a közép-franciaországi Thouars városról kapta. Az elnevezést először Alcide d`Orbigny francia paleontológus használta 1842-ben.
Európában felső liász néven is ismerik. (A liász a kora jura kor ma már ritkán használt neve.)
Középső jura 4 részre oszlik
1: Aaleni:
Az aaleni a középső jura földtörténeti kor négy korszaka közül az első volt, amely 175,6 ± 2 millió évvel ezelőtt (mya) kezdődött a kora jura kor toarci korszaka után, és 171,6 ± 3 mya végződött a bajoci korszak kezdetekor.
Nevét a németországi Aalen városról kapta, amely 100 kilométerre keletre fekszik Stuttgarttól, a Jura hegység délnyugati részében. Az elnevezést először Karl Mayer-Eymar svájci geológus használta 1864-ben.
2: Bajoci:
Az bajoci a középső jura földtörténeti kor négy korszaka közül a második volt, amely 171,6 ± 3 millió évvel ezelőtt (mya) kezdődött az aaleni korszak után, és 167,7 ± 3,5 mya végződött a bathi korszak kezdetekor.
Neve az észak-franciaországi Bayeux város latin nevéből származik. Az elnevezést először Alcide d`Orbigny francia paleontológus használta 1842-ben.
3: Bathi:
Az bathi a középső jura földtörténeti kor négy korszaka közül a harmadik volt, amely 167,7 ± 3,5 millió évvel ezelőtt (mya) kezdődött a bajoci korszak után, és 164,7 ± 4 mya végződött a callovi korszak kezdetekor.[1]
Nevét az angliai Bath városról kapta. Az elnevezést először Jean Baptiste Julien d`Omalius d`Halloy belga geológus használta 1843-ban.
4: Callovi:
Az callovi a középső jura földtörténeti kor négy korszaka közül az utolsó volt, amely 164,7 ± 4 millió évvel ezelőtt (mya) kezdődött a bathi korszak után, és 161,2 ± 4 mya végződött a késő jura kor oxfordi korszakának kezdetekor.
Neve a dél-angliai Kellaway Bridge falucska nevének latinosított alakjából származik. Az elnevezést először Alcide d`Orbigny francia paleontológus használta 1852-ben.
Késő Jura 4 részre oszlik fel
1: Oxfordi:
Az oxfordi a késő jura földtörténeti kor három korszaka közül az első volt, amely 161,2 ± 4 millió évvel ezelőtt (mya) kezdődött a középső jura kor callovi korszaka után, és ~ 155,6 mya végződött a kimmeridgei korszak kezdetekor.[1]
Nevét az angliai Oxford városról kapta. Az elnevezést először Alexandre Brongniart francia tudós használta 1827-ben.
2: Kimmeridge-i:
A kimmeridge-i a késő jura kor három korszaka közül a második, amely ~ 155,6 ± 4 millió évvel ezelőtt (mya) kezdődött az oxfordi korszak után, és 150,8 ± 4 mya ezelőtt ért véget a tithon korszak kezdetekor.
Nevét az angliai Dorset partján levő Kimmeridge nevű faluról kapta. Az elnevezést először Jules Thurmann svájci geológus használta 1832-ben. A kimmeridge-i agyag formáció neve szintén a típuslelőhelyre utal. Ez a hely az északi-tengeri kőolajkészlet 95%-ának forrása.
3: Tithon:
A tithon a késő jura kor három korszaka közül az utolsó, amely 150,8 ± 4 millió évvel ezelőtt kezdődött a kimmeridgei korszak után, és 145,5 ± 4 évvel ezelőtt ért véget a kréta időszak kora kréta korának berriasi kora előtt.
A tithon elnevezést Albert Oppel német paleontológus vezette be a szakirodalomba 1865-ben. A név a görög mitológiából ismert Tithónoszra, a trójai Laomedón fiára utal. Tithónosz beleszeretett a hajnal görög istennőjébe, Éószba, akire a tithon név is utal, ugyanis ez a korszak a kréta hajnalánál található.